top of page

המוסיקה שמצליחה להרגיע את רוב הכלבים

האם נוכל להיעזר במוסיקה להרגעת הכלב שלנו כאשר הוא מרגיש חרדה, מתח או חוסר נוחות?

כלביות והסגרים הם מסוג המקומות שמעוררים המון לחץ וחרדה אצל כלבים. הכלבים נמצאים רוב הזמן בכלובים והרעשים והקולות שהם שומעים אינם בשליטתם.

מאחר שהרבה כלבים נמצאים בסטרס הם נובחים דבר שמעביר את תחושת הסטרס גם לשאר השכנים שלהם בכלובים לידם.

בזמן שמוסיקה קלאסית נמצאה יעילה אצל כלבים מסוימים על כלבים אחרים דווקא השפיעה לטובה מוסיקה אחרת.
איזה מוסיקה כדי לשים לכלבים שלנו?


🐾 באחת מהכלביות הגדולות בארצות הברית נערך מיני ניסוי. שמו ברקע סוגי מוסיקה שונים ובדקו איך הכלבים מגיבים. כאשר הושמעה מוזיקה קלאסית , הכלבים בילו יותר משמעותית מזמנם בשקט ובמנוחה לעומת סוגי מסיקות אחרות כמו מטאל שבאופן לא מפתיעה הובילה לנביחות מוגברות אצל הכלבים.

🐾 במחקר אחר נמצא שכאשר ניגנו מוזיקה קלאסית בכלביות והסגרים הכלבים נבחו פחות וישנו יותר; כאשר הושמעה מוזיקת מטאל כבד הכלבים הגיבו ברעידות של סטרס.

🐾 במחקר נוסף השמיעו מוסיקת פסנתר ( סולו) ומנגינות פסנתר עם עיבודים פשוטים וראו את שהיא הרגיעה 70% מהכלבים שזה המון.

🐾 בזמן השמעת מוסיקת נבל נבדקו מדדי נשימה ומדדים חזותיים אחרים והיא הראתה שיפור במדדי חרדה וסטרס אצל כלביםכאשר אנחנו מרגישים סטרס או חרדה מוסיקה מרגיעה יכולה לעזור לנו להירגע ואפילו הצליחו לכמת את זה כאשר לקחו מדדים של דופק ונשימה.. מסתבר שאותו הדבר נכון לגבי כלבים, שרבים מהם נהנים להאזין למוזיקה מרגיעה בזמני חרדה ופחד. אם כך, איזה סוג מוסיקה נמצאה הכי אפקטיבית עבור הכלבים שלנו? הרי הם לא יכולים פשוט ליצור את רשימת ההשמעה המועדפת עליהם כמונו. עלינו להשתמש בשיקול הדעת שלנו מתוך היכרות שלנו עם הכלב וכמובן אפשר תמיד לעשות ניסוי וטעיה.


למרבה המזל, נעשו מחקרים רבים שבדקו איזה סוגי מוסיקות ומנגניות הכי משפיעות על הכלבים שלנו ובניהן כצפוי גם מוסיקה קלאסית נמצאה כמאד מרגיעה את רוב הכלבים.


מוזיקה קלאסית מרגיעה כלבים


כלבים בכלביות מתמודדים עם תנאי לחץ, כולל רעשים חזקים ואינטראקציות עם אנשים לא מוכרים. חוקרים יצאו לקבוע כיצד צלילים שונים - שיחה אנושית, מוזיקה קלאסית, מוזיקת מטאל כבד ומוזיקת פופ ישפיעו על התנהגותם של 50 כלבים שנבדקו.


המוזיקה הקלאסית הייתה המנצחת הברורה. בזמן שהשמיעו אותה ברקע, הכלבים בילו רוב הזמן בשקט ובמנוחה בהשוואה לסוגי מוסיקות אחרות .


מנגינות פסנתר, נבל ורגאיי

במידה והכלב שלכם לא חובב מוסיקה קלאסית- כן יש גם כאלה.

נסו להשמיע לו מוסיקת פסנתר. מוסיקת פסנתר סולו או מנגינות פסנתר עם עיבודים פשוטים הרגיעו כ-70% מהכלבים שנבדקו באחת הכלביות הגדולות. בסביבה ביתית, 85% מהכלבים הפכו רגועים יותר, ויותר ממחציתם נרדמו,


במחקר אחר על כלבים בכלבייה נבדקה ההשפעה של מוסיקת רוק רך, מוטאון, פופ, רגאיי ומוסיקה קלאסית רוב הכלבים היו פחות דרוכים ובילו יותר זמן בשכיבה ובמנוחה (ללא תלות בסוג המוסיקה שהושמעה אבל כן מדובר בסוגי מוסיקה רגועים) וכאשר הופסקה המוסיקה חלקם חזרו לנבוח ולהתנהג בדריכות.


בנוסף, כלבים ששהו בסביבה שהושמעה בה מוסיקת רוק רך ורגאיי הראו מדדי לחץ מופחתים (לב, נשימה ומדדים חזותיים שנבדקו) ,

היכן אפשר למצוא סוגי מוסיקה שמתאימים לכלבים?


אם אתם מחפשים פלייליסטים במיוחד עבור הכלב שלכם, ישנן מנגינות המופקות בתדרים שרק כלבים יכולים לשמוע.


כותב השירים, המפיק והמהנדס טרי וודפורד יצר גם פלייסטים מיוחד עבור שירי הרגעה לכלבים. המנגינות מורכבות מצלילי פעימות הלב ומנגינות רגועות שכלבים אוהבים. through a dog's ear הוא עוד פלייסיט שנוצר במיוחד עבור כלבים.


ד"ר סוזן וגנר היא וטרינירית ונוירולוגיות ולטענתה הרבה רעשים בסביבה הטבעית של הכלב יכולים לגרום נזק לבריאותו. מכוניות, נביחות וסוגי רעש אחרים שהכלב חשוף אליהם ברמה יום יומית יכולים להשפיע על רמת הסטרס שלו. היא יצרה את הפלייליסט שנקרא through a dog's ear שמרכיב מנגינות שנמצאו מרגיעות עבור הכלבים ומסייעות לנטרל את שאר רעשי הסביבה שפחות מטיבים עבורם.אתם תמיד יכולים לנסות סוגי מוסיקה שאתם אוהבים (רצוי שתהיה מוסיקה רגועה) בווליום נמוך עד בינוני ולראות כיצד הכלב שלכם מגיב אליה.

אפשר ורצוי להשמיע את המוסיקה המרגיעה לא רק בזמן סטרס. למשל אם לכלב שלכם יש חרדת נטישה כדאי שתשמיעו לו מוסיקה מרגיעה גם כשאתם בבית וגם כאשר אתם יוצאים כדי שהוא לא יקשר את המוסיקה להיעדרות שלכם.

ההמלצה שלי היא להכניס מוסיקה מרגיעה לתוך שיגרת החיים ולא לחכות לתקופות של סטרס:)
5 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page