top of page

עשו זאת בעצמכם! נקודות לחיצה להקלה במצבי חרדה אצל כלבים

עודכן: 2 ביולי

הכלבים שלנו הם יצורים מופלאים ואנרגטיים במיוחד. מה שזה אומר בפועל שהם מאד מושפעים מאתנו, במיוחד ממצב רוח שלנו. הם ממש כמו ספוג שסופג את האנרגיה שלנו.

כמו אנשים, יש כלבים רגישים יותר ואחרים פחות אבל על כולם זה משפיע גם אם הם לא מראים זאת באופן מובהק.- אל תתנו להם לעבוד עליכם:)


בעלי כלבים רבים מגיעים אלי עם מצבים מורכבים של הכלבים שלהם. מחלות כרוניות, סרטן ..הרבה פעמים הם מתארים את הופעת המחלה "כרעם ביום בהיר". וכך יוצא שלא פעם אני שומעת על כלבים שעד אתמול היו בריאים לכאורה. .רצו. .אכלו.. ותפקדו כרגיל. ויום אחר כך הבעלים שלהם קיבלו את הבשורה האיומה שהכלב סובל מסרטן במצב מתקדם. איך זה הגיוני?

הכלבים שלנו נועדו לשרוד. הם לא תמיד יראו כאב או חולשה. .זה אבולוציוני.

ובגלל שהם לא מדברים ומשתפים אותנו. ואנחנו עמוסים בשגרת חיינו, לפעמים זה מאד מסובך להצליח "לתפוס" את הדברים שהם עוד קטנים ומתבשלים בגוף... לצערי רוב בעלי הכלבים יגלו מצבים רפואיים אצל הכלבים שלהם רק כאשר המחלה תהיה כבר במצב מתקדם.

במצבים כאלה לעיתים לנו כמטפלים כבר לא יהיו הרבה מה לעשות מלבד להציע טיפולי תמיכה לשיפור איכות החיים.

ולכן מטרת העל שלנו בתור בעלי כלבים היא תמיד לנסות למנוע התפתחות מצבים רפואיים עד כמה שניתן או לפחות להצליח לאבחן אותם בשלב ראשוני ואז יכולת הטיפול שלנו כמטפלים גדלה משמעותית.


מעבר לבדיקות השוטפות שאני תמיד ממליצה לעשות כמו בדיקות דם אשר לעיתים נותנת אינדקציה על מצב הגוף ( לא תמיד מאחר ותהליכים מתחילים בגוף הרבה לפני שנראה אותם בבדיקות דם. המשמעות שאם נראה חוסרים או ערכים חריגים בבדיקת דם הגוף כבר ממש בחוסר) '...

הדבר הכי טוב שאתם יכולים לעשות עבור הכלבים שלכם הוא להשקיע כמה דק ביום ופשוט לנסות להקשיב להם. להתבונן עליהם באמת. לא להיות בטלפון בזמן שאנו מטיילים איתם. זהו זמן איכות שלהם איתנו לפני שאנו ממשיכים ליומנו העמוס. ..זה נשמע פשוט אבל ההרגלים והדפוסים שלנו מאד חזקים.

אז תתחילו בדבר אחד ופשוט תגדירו לעצמכם פרק זמן קצר כל יום שמוקדש אך ורק לכלב שלכם.

בלי טלפון. בלי טלוויזיה. בלי הסחות. רק אתם והוא.


כלי טיפולי נפלא שתוכלו לשלב בזמן האיכות שלכם עם הכלב וגם להתחיל לטפל בעצמכם במגוון מצבים נפשיים ופיזיים של הכלבים שלכם נקרא אקופרסורה (acupressure)

אקופרסורה היא שיטת טיפול עתיקה שאפילו קדמה לדיקור הסיני- בעזרת שיטה זו תוכלו לטפל בכלבים שלכם לבד ולשפר את בריאותכם הפיזית והנפשית..נקודות לחיצה לכלבים- איך זה עובד?


טיפול אקופרסורה בכלבים הוא טיפול הוליסטי הכולל הפעלת לחץ מתון על נקודות ספציפיות בגוף הכלב במטרה לקדם ריפוי ואיזון של הגוף.

ניתן להשוות אקופרסורה לדיקור סיני שכן שתי השיטות מתבססות על אותם עקרונות של הרפואה סינית. על פי עקרונות אלה הגוף מרושת בערוצי אנרגיה הנקראים מרידיאנים עליהם פזורות מאות נקודות אשר נחקרו בהשפעתן המיטיבה על מגוון מצבים פיזיים ונפשיים.

אקופרסורה נותנת בוסט לגוף על מנת להצליח "לצאת" ממצב מסוים (נפשי או פיזי), משפרת את זרימת הדם והאנרגיה ומשחררת מתח וכאב.

היתרון המרכזי של אקפרסורה הוא שניתן לעשות אותה לבד מאחר ולא נדרש שימוש במחטים רק באצבעות שלכם לצורך הלחיצה.באיזה מצבים בריאותיים ניתן לעשות שימוש באקופרסורה אצל כלבים?


ניתן להשתמש באקופרסורה לטיפול במגוון רחב של בעיות ומצבים בריאותיים, החל ממצבים אורתופדיים ונוירולוגים, הפרעות עיכול ובעיות התנהגות וחרדה אצל הכלבים שלנו.

מדובר בטיפול לא פולשני, ללא תופעות לוואי שניתן להשתמש בו ללא כל חשש בשילוב עם טיפולים אחרים/תרופות.

ולמרות ששיטת טיפול זו אינה באה להחליף את הטיפול הוטרינרי המסורתי היא בהחלט יכולה לשמש תוספת חשובה לטיפול על ידי גירוי תהליכי הריפוי העצמי של הגוף וזירוז תהליך ההחלמה.


המצבים שניתן לטפל בהם באקופרסורה בכלבים:


 • בעיות כרוניות במערכת העיכול

 • חולשה כללית

 • חולשת שרירים/נוקשות

 • הפרעות חרדה ומצבי סטרס

 • דלקת פרקים (ארטריטיס), פריצת דיסק,, כאבים כלליים

 • דלקות אוזניים

 • אלרגיות

חרדה אצל כלבים- איך ניתן לטפל?


כמונו בני האדם, גם הכלבים שלנו חווים מצבי חרדה ופחד רק שאצלם הביטוי לכך לעיתים יהיה שונה.. ישנם כלבים רגישים לרעשים, אחרים רגישים לשינויי מזג האוויר, אנשים זרים, חרדת נטישה ועוד...כל כלב והטריגר שלו.

במידה ואתם לא בטוחים מה עובר על הכלב שלכם בדיוק עליכם לשאול את עצמכם האם מה שהכלב שלכם חווה מרגיש לכם כמו התנהגות נורמטיבית של התמודדות עם מצב פחד/חרדה או שהכלב שלכם חווה הפרעה חרדה. . כל כלב עשוי להגיב בצורה שונה למצבי חרדה. בעוד שחלק מהכלבים יריירו, אחרים ילכו במעגלים, הלוך חזור, יתגרדו בצורה אובססיבית,יתחבאו מתחת למשהו וחלק יהיו אגרסיביים ותוקפניים.

ניתן להשתמש באקופרסורה כדי להקל על מצבי חרדה קלים או ככלי תומך למצבים התנהגותיים.

במצבי חרדה מורכבים או אם יש חשש שהכלב שלנו סובל מהפרעת חרדה אני ממליצה לפנות למטפל מוסמך על מנת להתאים תוכנית טיפול יעודית עבורו.
נקודות הרגעה במצבי חרדה אצל כלבים


ניתן לשלב בין כמה טכניקות לחיצה. אפשרי ללחוץ על הנקודות בין חצי דקה ולדקה ולשחרר ואז לחזור על הפעולה כמה פעמים שנרצה וכל עוד הכלב משתף פעולה. אפשר גם לעסות את האזור במידה והכלב פחות מתחבר ללחיצות.. עוצמה הלחיצה צריכה להיות מורגשת אך לא כואבת. והכי חשוב תמיד לקבל רשות מבעל החיים . אנחנו לא כופים את עצמנו ואם הכלב אינו מעוניין במגע לא נבצע את הלחיצות.


הנקודה הראשונה ואחת האהובות עליי נקראת LU-1 והיא ממוקמת ממש בשקע של בית השחי של הכלב. ניתן להגיע אליה בעדינות בזמן שהכלב שוכב על הצד או על הגב. לבדוק אם זה נעים לו ואם כן אפשר להמשיך.

. מלבד היותה נקודה מרגיעה מאד היא גם עוזרת לווסת מצבים של קושי נשימתי, מסייעת בוויסות מערכת החיסון ובשחרור כאב מקומי של האזור. הנקודה משמשת ברפואה הסינית גם לאבחון מצב הריאות של הכלבים שלנו.


הנקודה השנייה נקראת HT-7 והיא ממוקמת בשקע שבחלק החיצוני (הלטרלי) של הגפה הקדמית- היד של הכלב שלנו. אם אתם רוצים לדייק תנסו לרדת עם האצבע שלכם ממש לחלק התחתון של השקע.

הנקודה נמצאת על מרידאן הלב. היא מרגיעה, מסייעת במצבים של אי שקט, בעיות שינה וחרדה. • נקודה שלישית מצוינת למצבי לחץ נקראת GV-20 הנקודה ממוקמת ממש במרכז המצח בגובה של תעלת האוזן החיצונית. אחת הנקודות הכי שמישות ברפואה הסינית להרגעה. בנוסף מתאימה לטיפול במצבי אפילפסיה בכלבים והפרעות שינה..

 • נקודה רביעית   נפלאה וקלה לזיהוי נקראת kid-3 נמצאת באזור העקב ( גפה אחורית- צד מדאילי פנימי- זה שקרוב יותר לגוף) הנקודה ממוקמת בשקע ממש מעל המפרק .הנקודה נמצאת על מרידיאן הכליות ומשמשת לטיפול בבעיות הקשורות לכליות אולם חלק מתפקודי הנקודה קשור גם ללב. הנקודה מרגיעה ומאפשרת לכליות לתמוך בלב. מסייעת גם בטיפול בהפרעות שינה.

 • נקודה חמישית למצבי חרדה בכלבים נקראת pc-6  הנקודה ממוקמת בגפה הקדמית (היד של הכלב) בחלק המדיאלי (זה שקרוב לגוף) מעל שורש כף היד בין שני הגידים. מעל המפרק הקרפלי. . הנקודה טובה גם למצבי בחילות.

 • נקודה שישית ונהדרת במיוחד להמון מצבים היא st-36 -הנקודה הכי מוכרת להפרעות במערכת העיכול של הכלבים.. היא נמצאת קצת מתחת לברך בצד הלטרלי/קרניאלי (צד חיצוני/קדמי של הרגל האחורית) של השוק. בנוסף היא משמשת להרגעה במגוון מצבים מנטליים בדגש על מאניה ,היא נקודה שמאד מחזקת את האנרגיה בגוף ולכן מציינת גם במצבים של חולשה כללית.
במידה ותקפידו לשלב אקופרסורה בחיי היומיום של הכלבים שלכם (5-10 דק יספיקו) אני מאמינה שתוכלו להבחין בשיפור

לחיצות בנקודות אלה מסייעות לגוף להתמודד עם מצבי סטרס של היומיום אך חשוב לציין שהן אינן מהוות תחליף לטיפול רפואי.

במידה והכלב שלכם סובל ממצבי פיזי או נפשי מתמשך או אקוטי רצוי שתפנו למטפל מוסמך להתאמת תוכנית טיפול מותאמת אישית עבורו .

22 צפיות0 תגובות

コメント


bottom of page