top of page

היפ דיספלזיה בכלבים- סימפטומים וטיפול

עודכן: 4 ביוני

היפדיספלזיה היא מחלה התפתחותית גנטית של מפרק הירך בכלבים והיא המחלה האורתופדית הנפוצה ביותר בכלבים. המחלה קיימת בכל סוגי הכלבים אולם נפוצה יותר בקרב זנים גדולים וענקיים ובעיקר: דני ענק, רועה גרמני, סאן ברנרד, לברדור וגולדן רטריוור.


היפ דיספלזיה בכלבים

כלבים הסובלים מהיפ דיספלזיה נולדים עם מבנה לא תקין של האגן. עם הזמן ובשל ניסיוניות של הגוף לפצות ולשמור על איזון ישנה שחיקה של הסחוס במפרק הירך, דלקות חוזרות היווצרות גופי עצם לא תקינים (Osteophyte)באזור המפרק. המחלה מושפעת גם מתזונה לא נכונה, פעילות פיזית מאומצת או טראומה של הגוף. חשוב לא להרביע כלבים שאובחנו בהיפ דיספלזיה, המחלה היא גנטית ולא ניתנת לריפוי.


מה הסימפטומים?


אחד הסימנים הראשונים הם צליעה קלה בזמן הליכה, צליעה פתאומית, איבוד מסת שריר, הליכה במעין קפיצות של ארנבת, ישיבת צפרדע, קושי במעבר בין תנוחות ובמקרים חמורים יותר קושי רב בהליכה או סירוב לעשות פעילות כמו ריצה, קפיצה, עלייה במדרגות וכו'.

הכאבים יתגברו בדרך כלל עם מעברים מחום לקור ובעונות מעבר.

איך מאבחנים?


בדיקה ראשונית מאד ניתן לעשות באמצעות מתיחה עדינה של הירך. במקרים שהכלב סובל מהיפדיספלזיה המתיחה תהיה מלווה בכאב מצידו.

אם זיהנו את אחד הסימפטומים של היפדיספלזיה אצל הכלב שלנו כדאי שנגיע לוטרינר על מנת לאשש או לשלול את המצב.. לאחר בדיקה גופנית לצורך שלילת מחלות אחרות יתבצע צילום רנטגן של האגן.

התהליך מתבצע בהרדמה מלאה ובסופו ניתן לקבוע האם הכלב סובל מהיפ דיספלזיה, מהי חומרת המחלה והאם קיימת במפרק אחד של הירך או בשני הצדדים.כיצד ניתן לטפל בהיפדיספלזיה?


טיפול קונבנציונלי- לאחר האבחון הטיפול ישלב בדרך כלל תרופות נוגדות דלקת ומשככי כאבים כגון רימדיל.

בנוסף לתרופות אלה בדרך כלל יומלץ על שינוי תזונתי למזון התומך בסחוס ובעצמות ולעיתים גם תוספים רלוונטים.

הטיפול התרופתי עוזר בהקלת הסימפטומים של המחלה אולם אינו מרפא אותה.


במצבים חמורים ניתן לשקול את האופציה של ניתוח- גם כאן ישנן כמה אופציות. האופציה הראשונה היא הסרת מפרק הירך. לאחר הסרת המפרק הגוף מייצר מעין מפרק חלופי מרקמות חיבור ושריר. אופציה שניה היא החלפת מפרק הירך (מומלץ לעיתים אצל כלבים צעירים). בעוד שניתוח החלפת מפרק נותן תוצאות טובות יותר, הוא גם ניתוח מורכב ויקר ויקר יותר.


מעבר לעלות הכלכלית של ניתוח צריך לקחת בחשבון שלא תמיד ההחלמה תהיה מושלמת ונכנס כמובן השיקול של הסיכון בהרדמה מלאה בכלבים מבוגרים.טיפול בהיפדיספלזיה בעזרת רפואה משלימה


חשוב להבין שהיפ דיספלזיה הוא מצב פיזיולוגי בלתי הפיך.

בשל חוסר התאמה של העצמות במפרק הירך וחוסר תמיכה של השרירים, הגוף מנסה לפצות על המצב ומייצר גופי עצם באזור המפרק. בזמן תנועה הכלב יסבול מכאבים בגלל החיכוך ועם הזמן תיווצר דלקת.

דיקור סיני וצמחי מרפא יעילים להקלה בכאבים ובטיפול בדלקות וכמו כן הטיפול מסייע לאזן נוזלים סינוביאלים במפרק. הדיקור משחרר חסימות בגוף שבסופו של דבר גורמות לכאב, הוא עוזר להגביר את זרימת הדם לשרירים ולמפרקים ע"י עידוד שחרורם של חומרים מרחבי דם לאזור הפגוע. כתוצאה מכך ישנה זרימה מוגברת של חמצן וחומרים חיוניים אחרים אשר מסייעים בתהליך הריפוי של הגוף ומונעים את התנוונות התאים. הדיקור מקל על התכווצות השרירים ומשחרר משככי כאבים טבעיים. זהו מעגל חיובי שמזין את עצמו , שכן כאשר עוצמת הכאב פוחתת הכלב יכול להזיז את השרירים בקלות, להניע את המפרק ועם הזמן לשפר את טווח התנועה שלו.

היתרון המרכזי בדיקור לכלבים שהוא אינו תהליך פולשי ואין לו תופעות לוואי. מרבית הכלבים חשים נינוחות ונטולי כאבים לאחר הדיקור. במצבים של היפדיספלזיה דיקור משפר את איכות החיים של הכלב באופן ניכר ומאט את התהליך הניווני של הגוף ואת החמרת המחלה.

כמובן שמעבר לטיפול הסימפטומי טיפול ברפואה משלימה ישלב ברוב המקרים גם טיפול עמוק יותר, שורשי ותומך בבעל החיים דבר שיאפשר לו להישאר באיזון לאורך זמן.


תוך כמה זמן נצפה לראות שיפור?


לדיקור בכלבים כמו אצל אנשים יש השפעה מצטברת.

עם זאת, בחלק מהמקרים נוכל לראות שיפור כבר אחרי מספר טיפולים בודדים במיוחד כאשר מדובר במצבים אקוטיים.

במקרים כרוניים ומורכבים ידרשו לרוב יותר טיפולים (בממוצע 10 מפגשים) תלוי בחומרת המצב ובתגובת הכלב לטיפול.

קראתי לא מזמן דימוי שמאד התחברתי אליו שדימה את המטופל למכונית התקועה בבוץ. לעיתים היא תהיה זקוקה רק לדחיפה קלה כדי להצליח לצאת ולהמשיך בנסיעה. במקרים אחרי המכונית כבר תקועה עמוק.. כאן נצטרך להיעזר ביותר סבלנות כי הגוף (המכונית) כבר התקבע בדפוס מסוים. מניסיוני כמעט בכל מצב נוכל לראות הטבה.

בין המפגשים חשוב שיהיה קשר רציף בין הבעלים למטפל על מנת לעקוב אחרי התהליך ולראות אם יש שיפור ובמידה שלא לעשות אדפטציות בתוכנית הטיפול.


ולסיכום,

דיקור סיני יכול לשפר משמעותית את איכות החיים של כלבים הסובלים ממצבי היפ דיספלזיה בדרגות שונות.

על למקסם את תוצאות לעיתים קרובות נשלב תפריט תזונתי מותאם ותוספים/צמחי מרפא במידת הצורך.דיקור סיני להיפ דיספלזיה בכלבים


236 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page